Aparat cyfrowy - poradnik zakupowy

Wiele ludzi jest przeświadczonych, iż nie ma lepszego aparatu niż kamera lustrzana. To fakt - zawodowcy z zasady korzystają z lustrzanek, bo te są bardziej wytrzymałe na trudy pracy, prędkie, bezawaryjne.
czasy się jednakże zmieniają, rynsztunek fotograficzny jest coraz to lepszy oraz bardziej dostępny. Kamerę lustrzaną i obiektywy makro zdołamy dzisiaj zakupić często taniej, niż aparat kompaktowy. Rzecz jasna nie model profesjonalny, acz przyzwoity amatorski aparat z lustrem. To sprawia, że po lustrzanki sięgają też laicy, jacy następnie utyskują na obsługę aparatu. Kamery lustrzane mają bowiem bezdyskusyjne zalety, lecz też wady, albo raczej cechy, które nie każdemu muszą odpowiadać. Niekiedy lepiej sięgnąć zatem po aparat kompaktowy. Bądź kupić bezlusterkowca - coraz to bardziej popularny rodzaj aparatu.


mężczyzna
Podpatrzone na: flickr.com


Jakość zdjęć w dużym stopniu jest zależna od matrycy światłoczułej w aparacie, a szczególnie rozmiaru pikseli na tej matrycy. Im większe piksele, tym z reguły wyższa jakość obrazu, wyższa czułość na światło. Rozmiar pikseli zależy też od formatu matrycy oraz od ich zagęszczenia na jej powierzchni. A zatem wniosek jest jeden - im ogromniejsza matryca a także piksele, tym wyższa jakość fotografii, szczególnie w mizernym oświetleniu. Aparaty cyfrowe mają przeróżne wielkości matryc, jednakże prym tutaj wiodą kamery lustrzane jak też większa część bezlusterkowców. Amatorskie aparaty zazwyczaj oferują sensory rozmiaru APS-C.
także kompakty z tak dużymi matrycami, są to jednakże nieliczne a także drogie modele. Jeżeli mimo wszystko wolimy nabyć aparat kompaktowy, zwróćmy uwagę na modele z matrycami BSI CMOS - są one bardziej czułe na światło.
2019-12-12 07:30:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.