Jeżeli używasz codziennie z takich usług jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox masz do czynienia z praktycznym użytkowaniem tzw. cloud computing. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie niezbędne dane, fotografie oraz notatki zawsze w zasięgu ręki bez względu na urządzenie z którego w konkretnej chwili korzystamy.

Źródło: http://www.flickr.com
Najprościej rzecz ujmując, cloud computing a więc dane w chmurze, to sposób przechowywania i wglądu do danych jak i programów przez Internet (polecamy sieciówki cat.5) – bez zapisywania tychże wprost na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. Jak to funkcjonuje? W tradycyjnym, obowiązującym podejściu, programy oraz aplikacje uruchamialiśmy i zapisywaliśmy lokalnie na dysku naszego urządzenia. Dane w chmurze jednakże, zachowywane są na serwerach korporacji zewnętrznych takich jak Google oraz udostępniane nam jako świadczenie dostępne przez sieć. W ten oto sposób możemy z nich korzystać z jakiejkolwiek lokalizacji, z dowolnego sprzętu podpiętego do sieci. Tak działająca funkcjonalność powoduje, iż cloud computing jest technologią bardzo komfortową w użytkowaniu. Klient np. usługi Dropbox, płaci za dzierżawienie miejsca na serwerach korporacji Dropbox. Nie ma więc konieczności zakupu własnych serwerów takich jak. centos server, ażeby zapisywać wszystkie swoje dane tj. fotografie, filmy, muzykę.

Źródło: http://www.flickr.com
Rozmawiając o danych w chmurze warto dodać, iż do rozwoju cloud computingu w pełni odcisnął swe piętno wzrost popularności technologii mobilnych – w tym smartfonów. Możliwości chmury są niemal nieograniczone natomiast sama technologia rośnie w bardzo szybkim tempie. Warto dodać, iż już nawet całe urządzenia które używamy na co dzień potrafią być “zanurzone w chmurze”. Takim urządzeniem jest Google Chromebook, a więc laptop, którego system operacyjny działa w technologii (sprawdź systemy identyfikacji rfid) cloud computingu. z zewnątrz, która udostępnia zasoby utrzymywane na różnego rodzaju serwerach tj. centos server, przez sieć.