Wykańczanie pomieszczeń jest bardzo istotnym etapem w wypadku dowolnego remontu. Aby ta trudna praca dała przewidywane wyniki, trzeba mieć na uwadze Wybór odpowiednich materiałów.
W poniższym artykule znajdziesz porady, kiedy trzeba użyć gipsu szpachlowego, a kiedy gładzi gipsowej. Gładź szpachlowa charakteryzuje się relatywnie dużą wytrzymałością, twardością czy też dużą przyczepnością do niemalże jakiegokolwiek podłoża. Dzięki swym właściwościom świetnie może nadawać się do wyrównywania znacznych ubytków oraz różnych nierówności. Można ją bez najmniejszych kłopotów kłaść dość grubą warstwą nawet do 6 milimetrów. Gips szpachlowy jest często wybierany również do prostowania murów w starszych budynkach. Gips może zostać nałożony zarówno na tynki, beton czy też na płyty K-G. Ściany, które są pokryte powłoką gipsu szpachlowego można by bez problemu malować, tapetować czy nakładać na niego płytki czy innego rodzaju elementy wykończeniowe. Taki gips szpachlowy doskonale sprawdza się, jeżeli chcemy przykleić niewielkie elementy ozdobne z gipsu. Można by go także wykorzystać do spoinowania płyt K-G. Warto mieć świadomość, że na rynku dostępne są gipsy szpachlowe o różnej ziarnistości.

Źródło: BOSCH
Jeśli chodzi z kolei o gładź gipsową, to charakteryzuje się ona mniejszą ziarnistością. Kładąc ją można by uzyskać rezultat idealnej gładkości. Kładąc gładź wyrównamy również małe niedoskonałości na powierzchni ściany. Bardzo ważne jest jednak to, że tego typu surowiec cechuje się trochę mniejszą twardością oraz odpornością, niż gips szpachlowy. Taka specyfika powoduje, że jest to zdecydowanie łatwiejszy do szlifowania materiał.
Należałoby ponadto pamiętać o tym, że gładź trzeba kłaść bardzo cienką powłoką około 2 mm. Gładź gipsowa jest używana najczęściej na ścianach pokrytych już warstwą gipsu szpachlowego.