Jak dużo należy się kształcić, aby zacząć pracę jako programista?

W dziedzinie IT najtrudniej mają osoby, które właśnie zaczynają. Tego typu osoba powinna zdecydować się na język programowania.
Mógłby to być HTML, JavaScript, CSS czy Java Developer. Wiedza jest zazwyczaj w zasięgu ręki. Do dyspozycji posiadamy darmowe kursy, e-booki czy książki albo filmiki na YouTube.

programista

Autor: Miele Sp. z o.o.
Źródło: Miele Sp. z o.o.
Najtrudniej moją osoby zaczynające. Kod może wyglądać dla nich jak zbiór nietypowych znaczków, a branża IT jest całkowicie obca. Programowanie oraz cała branża IT bardzo dynamicznie się rozwija, więc materiały, które mają już kilka lat są już przestarzałe.

Jeśli myślisz, że nie odnajdziesz w sieci interesujących informacji, to przekonaj się (http://www.hurtopony.pl/opony-bfgoodrich.html) treści, ponieważ można w nich przeczytać atrakcyjne dane na pasjonujący Cię wątek.

Jeśli programowania konkretna osoba uczyć się chce dla siebie, to może uczyć się czego będzie chcieć, lecz jeżeli chce pracować jako programista, to powinna taka osoba uczyć się rzeczy, jakich potrzebują pracodawcy. W wypadku nauki programowania korzystniej z pewnością radzą sobie osoby, które się już orientują w temacie. W takiej sytuacji prościej wybrać jest konkretny język programowania, biblioteki oraz programy. Samodzielne uczenie się programowania doskonale rozwija, lecz gdy chcesz pracować jako programista, to na rozmowie kwalifikacyjnej może okazać się, że w software house’ach jest potrzebna znajomość różnych technologii.

Bardzo wielu zaczynających programistów koduje do szuflady. Uczą się oni bardzo dużo, wszystkiego po trochu oraz nie wiedzą wciąż czy potrafią wystarczająco dużo, żeby rozpocząć pracę w zawodzie programisty. Tak jak jest w wypadku osób, które uczą się zbyt mało, lecz uważają one, że już potrafią dosyć dużo. Przerabiając kurs na CodeCacademy dostaje się bardzo wiele komunikatów o zdobytej już wiedzy. Odnieść można by wrażenie, że potrafi się już wiele i ruszać można na podbój spółek IT. Programowania najlepiej jest się nauczyć programując. Opis zagadnienia może się przydać jako wstęp, wprowadzenie w wątek, ale jak najwięcej należy robić praktycznych zadań, a z czasem również własne projekty.

Nie można by wierzyć w to, że kodowania można się wyuczyć jedynie oglądając jak jakaś odmienna osoba programuje. Na rozmowach kwalifikacyjnych programiści sprawdzani są w każdym przypadku pod kątem wiedzy praktycznej poprzez projekty. Przez wiele lat rozwoju oprogramowania powstało bardzo wiele gotowych rozwiązań popularnych problemów.