Jaki kupić obiektyw do aparatu? Na jakie rzeczy koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dzisiaj zakup aparatu to żadna trudność, więc sporo osób pragnących wykonywać coraz lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, czyli jakiego rodzaju obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jeśli wymagamy, by taka lustrzanka jednocześnie miała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw oraz funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da gdyż do lustrzanki potrzeba sporego zestawu obiektywów, jakie spełniają wszystkie wymagania. Pośród nich natomiast połapać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem więc może oznaczać to, że nie tylko sposób przymocowania obiektywu do korpusu okaże się inny, lecz i na przykład mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym naszym krokiem dlatego też musi być sprawdzenie w specyfikacji aparatu, jakiego rodzaju ma typ mocowania, wtedy jak będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie dopasowany – poczytaj więcej tutaj.

Nie bój się, nasze odsyłacze (https://gmsystem.pl/nx-cad/) są niezwykle ciekawe oraz, co najistotniejsze, są zawsze aktualne oraz użyteczne. Jeżeli potrzebujesz jakichś informacji, to zapraszamy do nas.

Kolejna rzecz, z jakiej trzeba zdać sobie sprawę to to, iż te same obiektywy założone w aparacie analogowym i cyfrowym będą dawały różne obrazy. Wynika to stąd, iż produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, więc wytwórcy najczęściej robią je mniejsze. Tak więc fotografie z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, tak jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Całe szczęście stosowany jest prosty przelicznik, nazywany ekwiwalentem, który pozwala sprawdzić, jaką ogniskową konkretny obiektyw sigma 70-300 dawałby po założeniu na aparat cyfrowy – polecany sklep Sigma Pro Centrum. Zależnie od tego, jaki obiektyw kupimy możliwe jest by wykonywać różne zdjęcia.

Ogólnie rzecz biorąc dostępne są różne obiektywy, jak szerokokątne, jakie wykorzystuje się do fotografii wnętrz albo krajobrazów. Istnieją też obiektywy klasyczne o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w fotografii reporterskiej. Na koniec trzeba powiedzieć o teleobiektywach i superteleobiektywach. Te pierwsze posiadają ekwiwalent równy 100-300 milimetrów, służą do zdjęć o tematyce sportowej i przyrodniczej, zaś te drugie są raczej dla profesjonalistów. Bez względu na to, które mamy zamiar kupić dobrze jest przed zakupem zdobyć trochę informacji i poszukać opinii ludzi znających się na tej kwestii.