Które ogrzewanie jest najtańsze?

Dobór sposobu, w który domek będzie nagrzewany, to jedna z ważnych decyzji, która będzie mieć niewątpliwy wpływ na koszty użytkowania. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy grzanie węglem, ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej i ogrzewanie gazowe.
Jeśli idzie o elektryczne ogrzewanie, tego wariantu ogrzewanie uznawane jest za jedno z w największym stopniu niezawodnych i komfortowych.

Red Bull Racing

Autor: First Austria
Źródło: First Austria
Niepodważalną zaletą będzie tutaj z pewnością prostota obsługi: regulacja temperatury będzie banalna, natomiast instalacja nie wymaga ciągłej ingerencji mieszkańców. Niestety, bezdyskusyjnym faktem jest też, że elektryczne ogrzewanie jest dosyć drogie. Pewnym z większych kosztów jest instalacja paneli do nagrzewania, dosyć drogi jest też sterownik. Do wyżej wymienionego jednorazowego wydatku, trzeba dołożyć późniejsze koszty eksploatacji, a te też nie będą małe. Gazowe ogrzewanie jest trudne w montażu, jednak opłacalne.

Podobnie zajmujące zagadnienia znajdują się w podobnym serwisie. Jeżeli pragniesz je poznać – zobacz pod linkiem, który jest tutaj.

Jeżeli idzie o wygodę użytkowania kocioł gazowy będzie porównywalny do nagrzewania na prąd – z pewnością nie zajmuje wiele powierzchni, nie zabrudzi pomieszczeń a także nie trzeba monitorować ilości opału.

sterownik

Autor: Qtea
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród stałych paliw, najpopularniejszy jest z pewnością ekogroszek oraz brykiet. Te paliwa pozwalają na największe oszczędności kosztów opalania. Niestety nagrzewanie tego rodzaju jest bardzo problematyczne, jednakże wciąż ma wielką popularność.

Największymi wadami opalania stałym paliwem jest z pewnością niezbędność ciągłej kontroli wypalania, duża ilość zanieczyszczeń, produkowanie toksycznych spalin oraz nieodzowność wygospodarowania powierzchni na węgiel. Wśród kotłów na stałe paliwo wyróżnić można następujące warianty: kocioł komorowy, zasypowy, tak zwany zagazowujący czy też samoczynny.