Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, trzeba się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym poradom można zdobyć następny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszystkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich stanem.
Wyrażony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz aplikacji, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale należy bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe program do delegacji antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.