Profesjonalny fotografik – człowiekiem dużo wiedzącym

Fotografia od zawsze była sferą wieloaspektową. Nie przypadkiem w minionych czasach, gdy wykonywanie zdjęć było niusem, ludzie traktowali fotografika troszkę jak czarodzieja. I to nie tylko dlatego, że utrwalał obraz bez użycia pędzla i farb, ale również dlatego, że sam przebieg fotografowania był zawiły. Wymagał wiedzy z wielu dyscyplin, również wiedzy z chemii oraz fizyki.

Dziś sprawa o tyle się zmieniła, że znaczenie chemii podczas fotografowania zmalało prawie do zera. Nie bierzemy tu rzecz jasna pod uwagę fotografii analogowej do zamysłów artystycznych. Zarówno zawodowcy jak i laicy na co dzień korzystają z aparatów cyfrowych, więc prym wiedzie fizyka. Role odczynników przejęła przewodach zobacz (rzuć okiem). O ile w fotografii laickiej wszystko jest banalne i przyjemne, to zawodowiec dalej jest troszkę czarodziejem. Kompetentny fotografik jest otoczony przez masę sprzętów, począwszy od lamp oświetlających, przez skomplikowane lampy , aż po obiektywy. Profesjonalista powinien być więc po trochu fizykiem, po trochu elektronikiem.

Sporo czynników jest dla fotografa ważkich w jego pracy, ale decydujący jest dobór obiektywu. Zawodowy fotografik stosuje obiektywy o bardzo wielu różnych własnościach, w zależności od misji które ma do zrealizowania. Profesjonalne obiektywy powinny odznaczać się funkcjonalnością, bowiem użytkowane nierzadko są przez długi czas, i niestety – z powodu stosowanych profesjonalnych soczewek – bywają bardzo ciężkie. Bezsprzecznie obiektywy powinno się zestawiać do urządzenia jakim fotografujemy – obiektywy do aparatów.

Nawet dobry obiektyw do aparatu analogowego nie koniecznie sprawdzi się w przyrządzie cyfrowym, gdyż działa nieco inaczej. Z tej przyczyny do sprzętów cyfrowych przeważnie stosowane są obiektywy o zmiennej ogniskowej, co najmniej z dwu powodów: elektronika jest bardzo czuła na wszelakiego typu pył – i dalszy powód – wygoda użytkowania, bardzo ważna w powszedniej pracy. Dobór naturalnie zależy w najwyższym stopniu od tego, jakiego rodzaju fotografię zamierzamy wykonywać.

Jeżeli uważasz, że informacje w sieci nie są pełne, to przejdź do linku, gdzie znajdziesz dokładne opracowania zagadnień – odnośnik znajduje się tu.

Całkowicie inne obiektywy stosowane są do fotografiki portretowej, a kompletnie różne do fotografowania pejzaży czy fotografii reporterskiej bądź weselnej.