Profesjonalny fotografik - człowiekiem dużo wiedzącym

Fotografia od zawsze była sferą wieloaspektową. Nie przypadkiem w minionych czasach, gdy wykonywanie zdjęć było niusem, ludzie traktowali fotografika troszkę jak czarodzieja. I to nie tylko dlatego, że utrwalał obraz bez użycia pędzla i farb, ale również dlatego, że sam przebieg fotografowania był zawiły. Wymagał wiedzy z wielu dyscyplin, również wiedzy z chemii oraz fizyki.


Kamerzysta/fotograf
Napisane przez: Dino K.F. Wong
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Dziś sprawa o tyle się zmieniła, że znaczenie chemii podczas fotografowania zmalało prawie do zera. Nie bierzemy tu rzecz jasna pod uwagę fotografii analogowej do zamysłów artystycznych. Zarówno zawodowcy jak i laicy na co dzień korzystają z aparatów cyfrowych, więc prym wiedzie fizyka. Role odczynników przejęła przewodach zobacz (rzuć okiem). O ile w fotografii laickiej wszystko jest banalne i przyjemne, to zawodowiec dalej jest troszkę czarodziejem. Kompetentny fotografik jest otoczony przez masę sprzętów, począwszy od lamp oświetlających, przez skomplikowane lampy , aż po obiektywy. Profesjonalista powinien być więc po trochu fizykiem, po trochu elektronikiem.


Sporo czynników jest dla fotografa ważkich w jego pracy, ale decydujący jest dobór obiektywu. Zawodowy fotografik stosuje obiektywy (tutaj) o bardzo wielu różnych własnościach, w zależności od misji które ma do zrealizowania. Profesjonalne obiektywy powinny odznaczać się funkcjonalnością, bowiem użytkowane nierzadko są przez długi czas, i niestety - z powodu stosowanych profesjonalnych soczewek - bywają bardzo ciężkie. Bezsprzecznie obiektywy powinno się zestawiać do urządzenia jakim fotografujemy - obiektywy do aparatów.

Aparat fotograficzny
Napisane przez: Max Braun
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Nawet dobry obiektyw do aparatu analogowego nie koniecznie sprawdzi się w przyrządzie cyfrowym, gdyż działa nieco inaczej. Z tej przyczyny do sprzętów cyfrowych przeważnie stosowane są obiektywy o zmiennej ogniskowej, co najmniej z dwu powodów: elektronika jest bardzo czuła na wszelakiego typu pył - i dalszy powód - wygoda użytkowania, bardzo ważna w powszedniej pracy. Dobór naturalnie zależy w najwyższym stopniu od tego, jakiego rodzaju fotografię zamierzamy wykonywać. Całkowicie inne obiektywy stosowane są do fotografiki portretowej, a kompletnie różne do fotografowania pejzaży czy fotografii reporterskiej bądź weselnej.
2018-07-12 12:10:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.