Profesjonalny fotografik - człowiekiem dużo wiedzącym

Fotografia od zawsze była sferą wieloaspektową. Nie przypadkiem w minionych czasach, gdy wykonywanie zdjęć było niusem, ludzie traktowali fotografika troszkę jak czarodzieja. I to nie tylko dlatego, że utrwalał obraz bez użycia pędzla i farb, ale również dlatego, że sam przebieg fotografowania był zawiły. Wymagał wiedzy z wielu dyscyplin, również wiedzy z chemii oraz fizyki.
Kamerzysta/fotograf
Napisane przez: Dino K.F. Wong
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Dziś sprawa o tyle się zmieniła, że znaczenie chemii podczas fotografowania zmalało prawie do zera. Nie bierzemy tu rzecz jasna pod uwagę fotografii analogowej do zamysłów artystycznych. Zarówno zawodowcy jak i laicy na co dzień korzystają z aparatów cyfrowych, więc prym wiedzie fizyka. Role odczynników przejęła przewodach zobacz (rzuć okiem). O ile w fotografii laickiej wszystko jest banalne i przyjemne, to zawodowiec dalej jest troszkę czarodziejem. Kompetentny fotografik jest otoczony przez masę sprzętów, począwszy od lamp oświetlających, przez skomplikowane lampy , aż po obiektywy. Profesjonalista powinien być więc po trochu fizykiem, po trochu elektronikiem.


Sprawdź też

Jaki kupić obiektyw do aparatu? Na jakie rzeczy koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Aparaty fotograficzne
Napisane przez: Maurizio Pesce
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Dziś zakup aparatu to żaden problem, dlatego też sporo osób chcących robić coraz lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Natomiast w tym miejscu pojawia się problem, to znaczy jaki obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jak wymagamy, żeby taka lustrzanka jednocześnie posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw jak i funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da gdyż do lustrzanki potrzeba całego zestawu obiektywów, jakie spełniają wszystkie wymagania. Pośród nich natomiast połapać się nie jest tak prosto.


Sporo czynników jest dla fotografa ważkich w jego pracy, ale decydujący jest dobór obiektywu. Zawodowy fotografik stosuje obiektywy o bardzo wielu różnych własnościach, w zależności od misji które ma do zrealizowania. Profesjonalne obiektywy powinny odznaczać się funkcjonalnością, bowiem użytkowane nierzadko są przez długi czas, i niestety - z powodu stosowanych profesjonalnych soczewek - bywają bardzo ciężkie. Bezsprzecznie obiektywy powinno się zestawiać do urządzenia jakim fotografujemy - obiektywy do aparatów.

Aparat fotograficzny
Napisane przez: Max Braun
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Nawet dobry obiektyw do aparatu analogowego nie koniecznie sprawdzi się w przyrządzie cyfrowym, gdyż działa nieco inaczej. Z tej przyczyny do sprzętów cyfrowych przeważnie stosowane są obiektywy o zmiennej ogniskowej, co najmniej z dwu powodów: elektronika jest bardzo czuła na wszelakiego typu pył - i dalszy powód - wygoda użytkowania, bardzo ważna w powszedniej pracy. Dobór naturalnie zależy w najwyższym stopniu od tego, jakiego rodzaju fotografię zamierzamy wykonywać.

Jeżeli uważasz, że informacje w sieci nie są pełne, to przejdź do linku, gdzie znajdziesz dokładne opracowania zagadnień - odnośnik znajduje się tu.

Całkowicie inne obiektywy stosowane są do fotografiki portretowej, a kompletnie różne do fotografowania pejzaży czy fotografii reporterskiej bądź weselnej.
2019-12-09 07:11:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.