W jaki sposób należycie wyczyścić obiektyw aparatu

W toku czyszczenia obiektywu nade wszystko musimy pamiętać o ostrożności i używaniu właściwych środków do czyszczenia. W przeciwnym razie zdołalibyśmy uszkodzić obiektyw, a tego z pewnością nie potrzebowałby nikt z nas. Czyszczenia aparatu nie wolno też lekceważyć, gdyż kurz, jaki zbiera się na obiektywie zdoła posiadać nadzwyczaj wielki wpływ na funkcjonowanie naszego sprzętu fotograficznego.

obiektyw marki Canon

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Pragnąc wyczyścić soczewkę obiektywu, pierwej powinno się zwrócić uwagę czy nie znajdują się tam jakieś paproszki, drobinki piasku lub oczyszczacze powietrza kurz. Okazuje się, że pomimo odpowiedniego zabezpieczenia soczewek poprzez fabrykantów, nawet kawałeczek piasku czy mały kamyczek zdoła zostawić zarysowania na soczewce.

W związku z tym nim przystąpimy do czyszczenia aparatu, winniśmy przedmuchać soczewkę za pośrednictwem dużej gruszki fotograficznej. Mocny i intensywny strumień powietrza bez wątpienia usunie wszystkie paproszki z soczewki obiektywu. Gruszki fotograficzne to bezproblemowo dostępne artykuły, jakie znajdziemy w wielu sklepach. Nie są one kosztowne, odpowiednią i fachową gruszkę fotograficzną wolno zakupić już za blisko 20 złotych.

obiektyw

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Po zdmuchnięciu z soczewki obiektywu wszystkich paproszków wypada go dokładnie wyczyścić. Pamiętajmy o tym, iż czyszczenie obiektywu musi przebiegać łagodnie. Stosujmy porządne preparaty oddane do czyszczenia obiektywów, które nie zniszczą delikatnych powłok antyrefleksyjnych. Do czyszczenia obiektywów używajmy też miękkich ściereczek, na przykład z mikrofibry.

Możemy też zaopatrzyć się w specjalne ściereczki oddane do polerowania soczewek w obiektywach. Ściereczki takie są proponowane przez wiele różnych firm. Chusteczkami tymi dokładnie rozprowadzimy płyn na soczewce. A jakich chusteczek nie używać, by szczegółowo wytrzeć obiektyw? Bezsprzecznie powinniśmy zrezygnować z ręczników papierowych czy też chusteczek higienicznych, jakie mogą zostawić na obiektywie paproszki, oraz nawet go porysować (w zależności od szczebla twardości).