Znaczenie bezpieczeństwa informatycznego w przedsiębiorstwie

O atutach sieci internetowej nie potrzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uświadomić sobie że używamy sieci internetowej na co dzień, chociażby kupując obuwie. Spora cześć z nas co najmniej sprawdzi w tenże sposób ceny nim przespaceruje się do marketu. Słuchamy w sieci muzyki a coraz to częściej również ukochanego radia czy oglądamy telewizję. Jest to całkowicie naturalne.

Równie naturalne dla nas jest że w miejsca zatrudnienia używamy sieci wewnętrznej, tzw. sieci LAN nazwanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można by zadać pytanie czym taka sieć jest i czym odróżnia się od internetu. A zatem w sposób obrazowy możemy przyrównać internet do budowli użyteczności publicznej, przykładowo kina, gdzie wejść może każdy, natomiast sieć – internet bielsko biała wewnętrzna to symbolicznie – nasze mieszkanie. Tutaj wejdą wyłącznie mieszkańcy albo też goście przez nas zaproszeni.
Naturalnie obydwie te sieci – publiczna i lokalna mogą mieć z sobą łączność, podobnie jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwym mieszkanie w domu bez drzwi. Podobnie nie posiadałoby sensu istnienie internetu i sieci obejmującej tylko firmę jeśliby nie można było wymieniać pomiędzy nimi wiadomości. Trzeba tylko wiedzieć co ujawniamy innym, a co będzie wyłącznie nasze.

Podstawową rzeczą jest więc bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest dla większości z nas iż jest ona ochraniana przed atakami z internetu tak wirusów jak i hakerów. Temu wszystkiemu służą profesjonalne firewalle, programy antywirusowe.

Czy po przeczytaniu opisywanego zagadnienia masz wątpliwości? Jeśli tak, to kliknij tu oraz poznaj więcej detali (http://lombardpiaseczno24h.pl/o-nas/) odnośnie prezentowanej tematyki.

Pełnią one role zamków i systemów alarmowych w naszych domostwach.

Fachowcy od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę że takowe zabezpieczenia jak opisane wyżej – acz konieczne – nie są wystarczające. Polecają również ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie wyłącznie na styku z internetem, bowiem z badań wypływa że najwięcej wypadków kradzieży danych odbywa się wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z domem – mimo że mamy dobrze zabezpieczone drzwi wejściowe niekiedy przydaje się także klucz do szafki z lekami ażeby nikt niepowołany się tam nie dostał. Odpowiednikiem takiego kluczyka do szafki są uprawnienia wydawane pojedynczym pracownikom jak też fizyczna ochrona serwerowni, to znaczy zabezpieczenie tego pomieszczenia przez system alarmowy.